طرح آسیب های زیر پوست شهر با تلفن ۱۴۸۰ | ضرورت تبدیل مددکار اجتماعی به ضابط قضایی

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت: اغلب زنانی با مرکز صدای مشاوره بهزیستی با تلفن ۱۴۸۰ تماس می گیرند که یا برای مراجعه حضوری مراکز مشاوره پول نداشته یا اجازه خارج شدن از خانه را ندارند و آسیب های زیر پوست شهر را با این سامانه در میان می گذارند.

طرح آسیب های زیر پوست شهر با تلفن 1480 | ضرورت تبدیل مددکار اجتماعی به ضابط قضایی

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایرنا، مجید رضازاده در حاشیه نشست هم اندیشی و معرفی کلیات برنامه راهبردی جدید در جمع خبرنگاران افزود: هر سال حدود یک میلیون تماس با تلفن صدای مشاور با شماره ۱۴۸۰ گرفته می شود که مسائل مختلفی مانند مسائل مربوط به خیانت را با آن مطرح می کنند.
وی خاطرنشان کرد: مرکز صدای مشاور ۱۴۸۰ از جمله منابع اطلاعاتی قوی به شمار می رود که اطلاعات آن جمع می شود اما آنالیز نمی شود و می توان از اطلاعات چنین مراکزی برای رصد آسیب های اجتماعی در کشور استفاده کرد.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در ادامه به خط ملی ترک اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۰۰ هزار تماس با این خط گرفته شد؛ همچنین یکهزار و ۶۰۰ مرکز مشاوره حضوری در کشور وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر در سال به این مراکز مراجعه می کنند.
رضازاده تصریح کرد: نباید وضع آسیب های اجتماعی مانند وضعیت فعلی طلاق شود که در یک برهه زمانی ، سر و صدا کند ؛ باید اینگونه مسائل رسیدگی کنیم بطور مثال تلفن صدای مشاور با شماره ۱۴۸۰ ، ۱۰ سال پیش به ما می گفت که مسائل زناشویی دچار اختلال شده و روند رو به رشد طلاق از آن زمان در حال آغاز شدن بوده که ما آن را خیلی جدی نگرفتیم.

**توقف رشد طلاق
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر صحت و سقم رشد ۲۰ درصدی آسیب های اجتماعی در کشور ، گفت: مطالعه مستندی نداریم که بتوانیم بگوییم رشد آسیب های اجتماعی در کشور چه اندازه است اما ما باید بین مشکل اجتماعی و آسیب اجتماعی ، تفاوت قائل شویم.
رضازاده افزود: بطورمثال ما طلاق را مشکل اجتماعی می بینیم که عوارضی دارد که منجر به آسیب های اجتماعی می شود؛ ممکن است بعد از طلاق روابط فرازناشویی یا اعتیاد و کودکان بدسرپرست افزایش یابند . ابتدا باید تعریف دقیقی از طلاق شود.
وی ادامه داد: نسبت طلاق به ازدواج بیش از چهار است (یعنی به ازای هر چهار ازدواج یک طلاق صورت می گیرد) ؛ آمار ۹ ماهه ای احصا شده که نشان می دهد دیگر طلاق در کشور رشد ندارد اما باید به روندی که وجود داشته ، توجه داشت.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در خصوص آمار اعتیاد نیز اظهار داشت: پیمایشی در خصوص اعتیاد در کشور در حال انجام است که نتایج آن در آینده اعلام خواهد شد.
رضازاده افزود: اینکه چه تعداد مراجعه کننده به مراکز کاهش آسیب بهزیستی مراجعه می کنند نمی تواند بیانگر آمار آسیب های اجتماعی در کل کشور باشد زیرا ممکن است برخی از این مراجعه کنندگان چندین بار به مراکز ما مراجعه کنند یا علل مختلفی در مراجعه آنها تاثیر داشته باشد بطورمثال در مراکز کاهش آسیب اعتیاد، هنگامی که بگیر و ببندها زیاد می شود تعداد مراجعه کنندگان تا یک دهم کاهش می یابد.

**ضرورت تبدیل مددکار اجتماعی به ضابط قضایی
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا مددکاران بهزیستی در ایران مانند کشورهای خارجی به صورت میدانی کار نمی کنند و به محلات وقوع آسیب های اجتماعی نمی روند، گفت: مددکاران ما اینگونه تربیت نشده اند که به خانه های با مورد آسیب های اجتماعی بروند اما هم اکنون سیستم مددکاری ما در حال حرکت به این سمت است .
رضازاده تصریح کرد: برای کارهای میدانی مددکاران بهزیستی به برخی حمایت های قانونی نیاز است که این حمایت ها در حال آماده شدن هستند تا مددکاران ما تبدیل به ضابطان قضایی شوند.
وی خاطرنشان کرد: البته در برخی موارد مانند اعتیاد پرخطر ، ۲۵۰ تیم سیار ما به پاتوق معتادان مراجعه کرده و کارهای مددکاری را انجام می دهند.

**ضرورت شناسایی افراد آسیب دیده که مغفول مانده اند
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت: باید راهی برای شناسایی کسانی که در حوزه آسیب های اجتماع شناسایی نمی شوند، پیدا شود.
رضازاده افزود: بطورمثال کودکانی که به دلیل مختلف در حیطه آسیب های اجتماعی قرار می گیرند باید شناسایی شوند ؛ یکی از گروه کودکان ، کودکانی هستند که به دلایلی مانند ویروس اچ.آی.وی والدین خود را از دست می دهند ، هم اکنون ۱۸ تا ۲۰ کودک در مراکز بهزیستی به سر می برند که والدین خود را به خاطر بیماری ایدز از دست داده اند و وظیفه دولت و بهزیستی است که به آنان رسیدگی کند.
وی تاکید کرد: هیچ کودک بی سرپرست نیازمند حمایتی پشت نوبت دریافت خدمات حمایتی بهزیستی نداریم .

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا