شهیندخت ملاوردی: قابل احصا بودن مبارزه با مواد مخدر فقط با رویکرد خانواده محوری

ملاوردیمعاون امور زنان ریاست جمهوری گفت: با تغییر رویکردهای اجتماعی برای کاهش وزن و تسهیل در دسترسی به مواد مخدر صنعتی به جای سنتی ۹ درصد پسران دانشجو و ۱۱ درصد دختران دانشجو به اعتیاد روی آورده‌اند.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایلنا، شهیندخت مولاوردی با اشاره به شعار سازمان ملل برای برخورد با پدیده شوم اعتیاد گفت: زمان آن رسیده که از رویکردهای ایجابی دست برداشته و با اتکا به پتانسیل های خانواده نسبت به برخورد با این پدیده شوم اقدام کنیم زیرا هرگونه مبارزه با مواد مخدر فقط و فقط با رویکرد خانواده محوری قابل احصا است.

وی با تاکید بر توانمندی‌های خانواده برای برخورد با معضل اعتیاد بین زنان و دانش آموزان گفت: در پژوهش های اخیر ۸۰ درصد از معتادان زن اعلام کرده اند که در بستر خانواده با سیگار و قلیان به اعتیاد کشیده شده اند که این موضوع زنگ خطری است برای نفوذ مواد مخدر در میان خانواده هایی که با فرزندان خود قلیان می‌کشند .

مولاوردی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهند با تغییر رویکردهای اجتماعی برای کاهش وزن و تسهیل در دسترسی به مواد مخدر صنعتی به جای سنتی ۹ درصد پسران دانشجو و ۱۱ درصد دختران دانشجو به اعتیاد روی آورده اند.

معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهارکرد: تا چند سال قبل زنان با فشار همسرانشان به دامان اعتیاد روی می آوردند اما امروزه پژوهش‌ها نشان می دهد داشتن وزن کم و اندام متناسب و در دسترس بودن مواد و همچنین تفریح از جمله عوامل گرایش زنان به مواد مخدر است.

وی با اعلام اینکه ۵۰ درصد از زنان معتاد از سن ۱۵ سالگی مصرف مواد را آغاز کرده اند، خاطرنشان کرد: فضای اجتماعی برای تغییر رویکرد جرم انگارانه مردان آماده شده است اما در مورد اعتیاد زنان، مهمترین استراتژی خانواده و جامعه، استراتژی طرد شدن است و همین طرد شدن باعث فرو رفتن زنان معتاد به منجلاب‌های خطر ناک تری می شود.

مولاوردی عنوان کرد: اگرچه امروز زنان نقش قابل توجهی در عرصه‌های علمی و پژوهشی دارند اما در عرصه آمار ابتلا به مواد مخدر هم ۱۰ درصد آمارها را به خود اختصاص داده اند ، زنان به لحاظ جایگاه مادری با درگیری به اعتیاد، فرزندان خود را نیز آلوده می کنند. علاوه بر این اعتیاد زنان باردار مخاطرات زیادی را شامل می شود.

این مقام مسئول با اشاره به کشیده شدن دامنه اعتیاد از حاشیه شهرها به مراکز ورزشی و سالن های آرایشی این موضوع را غیرقابل چشم‌پوششی عنوان کرد و افزود:یافته های پژوهشی نشان می دهد ۶۰ درصد معتادان متاهل هستند و این مهم زنگ های خطر را برای خانواده ها به صدا در آورده است.

وی کودک آزاری، طلاق و خشونت های خانوادگی را از جمله آثار گسترش اعتیاد در بین خانواده ها برشمرد و گفت: نگاه به پدیده اعتیاد زنان باید با در نظر گرفتن الزامات اجتماعی و فرهنگی زنان صورت گیرد ، برنامه ششم توسعه برنامه‌های موثرتری را در دستور کار قرار داده است. معاون زنان نهاد ریاست جمهوری نیز به این موضوع ورود داشته و امیدوار است نقش خودش را درست ایفا کند.

وی به فعالیت گروه های مردم نهاد برای کاهش میزان ابتلا به مواد مخدر در بین زنان اشاره کرد و گفت: اعتیاد در سال ۹۳ تعمیق یافته و حوزه جنایی و قتل به دلیل سوء مصرف مواد دامن زده شد نکته قابل اعتنا در این راه شناسایی راه‌های نفوذ مواد مخدر در بین جامعه‌های هدف است.

وی با اشاره به شعار امسال سازمان ملل در برخورد و مبارزه با مواد مخدر، گفت: امسال شعار سازمان ملل «ابتدا بشنو است» گوش کردن به کودکان و جوانان گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آنهاست.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا