سرپرست روابط کار و مددکاری اجتماعی شرکت نفت قاره ایران: سلسله مباحث آموزشی برای آگاهی و توانمندسازی کارکنان برگزار می گردد

سرپرست روابط کار و مددکاری اجتماعی شرکت نفت قاره ایران، برگزاری دوره‌های آموزشی را از اولویت‌های این واحد دانست و گفت: آموزش، یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در پیشگیری و گاهی درمان محسوب می‌شود، بنابراین سلسله مباحث آموزشی برای آگاهی و توانمندسازی کارکنان برگزار می‌شود.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ دکتر امیرحسین لولاور افزود: این سری آموزش‌ها از ابتدای دی‌ماه در واحد آموزش هر منطقه آغاز می‌شود و کارکنانی که تمایل دارند در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند می‌توانند با واحد آموزش تماس گرفته و ثبت‌نام کنند.

وی افزود: البته در این سری آموزش‌ها قصد داریم فراتر رفته و علاوه بر مهارت‌های ارتباطی، دیگر مهارت‌های تکمیلی که با نام کلی «مهارت‌های زندگی» شناخته می‌شوند را آموزش دهیم. این مهارت‌ها پیشینه نظری و پژوهشی گسترده‌ای در سطح جهان دارند و یادگیری آنها برای هر کسی ضروری است چراکه فرد با آموختن این مهارت‌ها در برابر مشکلات و چالش‌های معمول زندگی توانمند می‌شود و می‌تواند بهتر با زندگی فردی و اجتماعی خود در حوزه شغلی و خانوادگی کنار بیاید.

وی با بیان اینکه توانایی برقراری ارتباط مؤثر با دیگران یک «مهارت» است، گفت: این امر چیزی نیست که ما انسان‌ها به‌طور فطری آن را بدانیم؛ بلکه نیازمند یادگیری است و باید ابتدا آموخته و بعد تمرین شده تا جزئی از رفتارهای عادتی ما شود.

 وی افزود: در این آموزش‌ها سعی می‌شود دانش‌‌افزایی همراه با مهارت‌افزایی باشد؛ به این معنی که همکاران در صورت تمایل به مطالب کاربردی، بتوانند آن‌ را پیگیری کنند که روانشناسان نیز به‌عنوان مدرسان این دوره‌ها، برای همراهی حضور دارند. این مهارت‌ها مانند هر مهارت دیگری نیازمند تمرین هستند و اگر با استقبال مواجه شد دوره‌های تکمیلی هم تشکیل می‌شود.

دکتر لولاور، نیروی انسانی را مهم‌ترین سرمایه هر سازمان، دانست و گفت:  امروز سازمان‌های زیادی در سراسر جهان به این مطلب پی برده‌ و پژوهش­های بسیاری در زمینه منابع انسانی انجام داده‌اند که نشان می‌دهد سازمان‌دهی محیط کار و ایجاد محیطی آرام در شرکت‌ها می‌تواند منجر به فعال شدن بیشتر نیروی انسانی، شادابی، ارتقای کیفیت کار، رشد تولید و در نهایت دستیابی به بهره‌وری شود. بنابراین برای ایجاد محیطی آرام و شاد باید بیش از پیش به مسائل روان‌شناختی توجه و برای آن‌ها برنامه‌ریزی نماییم.

وی افزود: با توجه به این مسائل به منظور آشنایی با مشکلات و آسیب‌های موجود، ابتدا پژوهشی در بین کارکنان انجام دادیم. بر اساس این پژوهش که در سطح وسیعی از کارکنان شرکت صورت گرفت، مشخص شد مشکلات ارتباطی در بین کارکنان از عمده مشکلات موجود است. از دیدگاه روان‌شناختی «ارتباط» یکی از مهم‌ترین نیازهای بشر است؛ به‌طوری‌که اگر نباشد یا ناکارآمد باشد چه بسا کل زندگی فرد را چه در حوزه کاری و اجتماعی و چه در حوزه خانوادگی مختل می‌کند.

سرپرست روابط کار و مددکاری اجتماعی شرکت نفت قاره ایران، افزود: ما معتقدیم هر کسی در هر جایگاهی، اگر به فراخور منابع و امکانات و در حوزه خود قدمی بردارد اوضاع بهبود خواهد یافت. در این راستا با توجه به اینکه آموزش و دادن اطلاعات، تنها کاری است که در این زمینه می‌توانیم انجام دهیم بر آن شدیم تا حد امکان، بستر را برای توانمندسازی کارکنان که سرمایه اصلی سازمان هستند، فراهم کنیم. البته نمی‌توان کسی را به اجبار توانمند کرد، پس اینکه تا چه حدی از این موقعیت استفاده شود تحت کنترل ما نیست و به میزان مسئول بودن افراد در قبال بهبود اوضاع و توانمندسازی خویش بستگی دارد.

دکتر لولاور، برگزاری دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها را از دیگر برنامه‌های این واحد اعلام کرد و گفت: این اقدام با برپایی همایش شیراز در آبان‌ماه آغاز شد و به یاری خدا در شهرهایی که تعداد زیادی از خانواده‌های اقماری حضور دارند ادامه خواهد داشت. هدف اصلی این همایش‌ها در وهله نخست آشنایی با خانواده‌ها و حمایت از آنها و در مرحله بعد برقراری ارتباط خانواده‌ها با مراکز مشاوره که امکان آموزش مستمر و مداوم خانواده‌ها را دارند است. وی افزود: در واقع قصد داریم با توجه به مشکلات شایع در هر استانی که مرکز مشاوره وجود دارد بخشی از آموزش‌های لازم برای خانواده‌ها را بر عهده همان مرکز که بیشتر با مسائل آنها آشناست قرار دهیم که امیدوارم از این طرح استقبال شده و بتوانیم آینده‌ای بهتر برای همکاران و خانواده‌های آنها رقم بزنیم.

دکتر لولاور در پایان از همه کسانی که در ستاد و مناطق عملیاتی، واحد روابط کار و مددکاری اجتماعی را در برنامه‌ریزی و اجرای این فرایندها یاری کردند، قدردانی و اظهار امیدواری کرد این تلاش‌ها نتیجه‌بخش بوده و موثر باشد.

منبع: خبرگزاری برنا

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا