سالمند آزاری در ایران و جهان

سالمند آزاری در ایران و جهان: سالمند آزاری چه در ایران چه در دنیا رفتاری ناشایست می باشد، که عواقب شدید برای افراد سالخورده دارد. اضطراب، افسردگی، انزوا فقط تعدادی از عواقب سالمند آزاری است.

از آزار سالمند چه میدانیم؟

سالمند آزاری به هرگونه رفتار و برخورد، که به صورت سهوی یا عمدی، از فرد یا افرادی که از سالمند مراقبت می کنند. که باعث آزرده خاطر شدن فرد سالمند می گردند، اطلاق می شود.

حال آن که ممکن است، این آزار به صورت فیزیکی، روحی یا حتی به موقع ندادن داروها یا کم و زیاد دادن دوز دارو ها، تمیز نکردن زخم ها و عدم مراقبت از آن ها باشد.

البته آزار سالمند خود انواع مختلفی دارد که به مواردی از آن ها اشاره می کنیم:

آزار عاطفی که از بدترین نوع سالمند آزاری است. این آزار ممکن است به صورت کلامی باشد که فرد سالخورده را دچار استرس و ناراحتی، یا حتی افسردگی کند.

سوء استفاده مالی از سالمند در دومین رده بندی از سالمند آزاری می باشد. این عمل معمولا در صورت اعتماد فرد سالخورده و در اختیار قرار دادن منابع مالی به فرزندان و یا افراد غیر اتفاق می افتد. که در نهایت برداشت غیر مجاز از منابع مالی و یا جعل و فریب دادن را در بر دارد.

آزار دیگر سالمند از نوع آزار فیزیکی می باشد. اعمال زور و کتک زدن، که باعث آسیب دیدگی فیزیکی و یا درد و حتی مرگ شود. آزار فیزیکی می نامند.

سالمند آزاری در ایران و جهان
سالمند آزاری در ایران و جهان

سالمند آزاری در ایران

سالمند آزاری در ایران یکی از انواع خشونت های خانگی محسوب می شود. که ایران در رده سوم جهانی قرار دارد. بافت فرهنگی و سنتی حاکم بر ایران و تکریم افراد سالمند و بزرگتران خانواده، همیشه در اولویت عموم جامعه بوده است.

حال آن که با توجه به تغییر، در ریشه های اجتماعی و فرهنگی، و همچنین بحران های اقتصادی و کمتر شدن تحمل قشر کم درآمد، نرخ سالمند آزاری در ایران به شدت رو به افزایش است. بعد از کودک آزاری و همسر آزاری، آزار سالمند بیشترین آمار اعلام شده، از خشونت های خانگی می باشد.

با توجه به کوچک تر شدن خانواده ها، نسبت به دهه ۳۰ و دهه ۴۰ و تغییر خانواده ها از چند فرزندی، به تعداد فرزندان کمتر، در نهایت افراد کمتری از سالمند نگهداری می کنند.

از طرفی بحران های اقتصادی یک دهه اخیر در ایران باعث، ایجاد فشار حداکثری بر همان حداقل تعداد فرزند شده، که در نهایت به سالمند آزاری ختم می شود.

سالمند آزاری

یک نمونه از سالمند آزاری در ایران، در زمینه اجتماعی، عدم طراحی امکانات شهری مناسب برای افراد بالای ۶۰ سال می باشد. با توجه به زیر ساخت های شهری و شهر سازی، ضعیف به ویژه در ایران، اختلال و مشکل برای سالمندان و سالخوردگان، حتی افراد معلول و نیازمند به مراقبت بیشتر وجود دارد.

همچنین عدم طراحی معابر و سطوح شیب دار، برای این افراد و یا طراحی آسانسور و پله برقی، مخصوص سالخوردگانی که بالا رفتن از پله برای آن ها دشوار می باشد. نمونه ای از سالمند آزاری در ایران می باشد.

سالمند آزاری بیشتر در چه طیفی از جامعه رخ می دهد؟

سالمند آزاری معمولاً در سازمان های نگهداری از آنها رخ می دهد، غالبا افرادی که مسئول مراقبت از افراد سالخورده هستند. گاها آسیب های فیزیکی و یا آسیب های روانی، که خود باعث به وجود آمدن اضطراب و افسردگی و انزوای شدید فرد سالمند می شود، را برای این افراد رقم می زنند.

البته بیشترین آزار سالمند در اطرافیان آن ها می باشد. روابط نزدیک فامیلی و خویشاوندی گاهی باعث، آزار شدید سالمند می شود. به این صورت که گاهاً مشکلات زناشویی و خانوادگی باعث جدایی سالمند و افزایش فشار روانی فرد سالخورده می شود.

بر اساس نظر سازمان بهداشت جهانی، سالمندانی که با فرزندان و خانواده خود زندگی می کنند، بیشتر مورد سوء استفاده و قربانی شدن هستند، نسبت به سالخوردگانی که تنها زندگی می کنند.

سالمند آزاری در ایران
سالمند آزاری در ایران

منبع:‌ National Institute on Aging

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا