رونمایی سند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی

آسیبهای اجتماعیسند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی با رویکرد جدید مداخلات اجتماعی روز دوشنبه در سازمان بهزیستی رونمایی شد.
به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایرنا، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در نشست هم اندیشی و معرفی کلیات برنامه راهبردی جدید درباره این سند چشم انداز گفت: در این سند چشم انداز، برنامه های اجتماع محور برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی مانند برنامه راهبردی پیشگیری از آسیب های اجتماعی، برنامه توسعه محلی بر پایه طرح همیاران سلامت روان و پایگاه های سلامت اجتماعی و برنامه ارتقای سرمایه اجتماعی و ارتباطات سالم مد نظر قرار گرفته است.
مجید رضازاده افزود: گرچه سازمان بهزیستی طی دو دهه برنامه هایی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی مانند برنامه های آموزش های مهارت زندگی و آموزش های پیش از ازدواج را در مقیاس کشوری اجرا کرده اما اغلب برنامه ها رویکردی روانشناختی داشته و رویکردهای اجتماع محور مانند توسعه محلی و سرمایه اجتماعی کم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر تصمیم گیری درمورد آسیب های اجتماعی را به میان مردم ببریم تا در محله ها مشکلات خود را رفع کنند، هر اندازه که آسیب های اجتماعی به وجود بیاید، مردم این توانمندی را خواهند داشت که از خود محافظت کنند. این راهبرد ، بهترین شیوه حفظ سرمایه اجتماعی کشور است.

سامانه رصد آسیب های اجتماعی
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در بخش دیگری از سخنان خود به سامانه رصد آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این سامانه بزودی راه اندازی خواهد شد و آسیب هایی مانند طلاق و اعتیاد را رصد خواهد کرد.
رضازاده افزود: برای کاهش طلاق و اعتیاد در جامعه، برنامه ریزی هایی انجام دادیم که امسال آغاز می شوند.
انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی پیشتر اعلام کرده بود که اگر نگاهی به آمار و ارقام آسیب های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و حاشیه نشینی در پنج تا ۱۰ سال گذشته بیاندازیم تفاوت معناداری در این آمار مشاهده می شود که نشان از روند رو به رشد آسیب های اجتماعی دارد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا