رونمایی انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران از “راهنمای مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو”

رونمایی انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران از “راهنمای مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو”

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران به نقل از وبگاه انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران؛ در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۸  رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در خصوص فعالیتهای جاری این انجمن و از به پایان رسیدن “راهنمای مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو” خبر داد و گفت: فرایند پیوند اعضا و اهدای عضو از جمله مسائلی در نظام بهداشت و سلامت ایران است که تحت تأثیر عوامل متعدد روانی اجتماعی بوده و چنانچه این عوامل به درستی دیده نشوند، این فرایند می تواند پرهزینه و مخاطره آمیز باشد. علی رغم حضور مددکاران اجتماعی در قسمت های مختلف این فرایند، دستورالعمل مشخصی برای مداخلات مددکاری اجتماعی در حوزه اهدا عضو وجود نداشت و خلا جدی در این زمینه احساس می شد.

وی اظهار داشت: به همین دلیل در سال ۱۳۹۶، کمیته علمی مددکاری اجتماعی انجمن اهدای عضو ایرانیان، با هدف تعریف نقش مددکار اجتماعی در این فرایند تشکیل شد و از انجمن علمی مددکاری اجتماعی دعوت نمود باتوجه به نقش کلیدی خود در تولید محتوای علمی در فیلدهای مختلف کاری مددکاران اجتماعی، تدوین و تنظیم پروتکل مداخله مددکاری اجتماعی را برعهده گیرد. در این راستا تیمی متشکل از افراد دارای تجربه در حوزه اهدا، مددکاری اجتماعی و راهنمانویسی تشکیل شد و این کمیته با استفاده از مرور منابع داخلی و خارجی و نیز مصاحبه های عمیق فردی و گروهی با افراد باتجربه در این حوزه راهنمایی را طراحی کرد که برای اولین بار نقش مددکاران اجتماعی در فرایند اهدای عضو را تعریف نموده است.

اقلیما در پی این اقدام مبتکرانه افزود: این راهنما با نام “مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو” به نحوه ارائه خدمات تخصصی روانی اجتماعی از زمان مشخص شدن مرگ مغزی و قبل از اعلام به خانواده تا ۶ ماه پس از اهدای عضو می پردازد و توسط کلیه مددکاران اجتماعی که در سیستم اهدای عضو مشغول به فعالیت می باشند،
قابل اجراست.

این راهنما که توسط اعضای انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران طراحی شده است، دارای مصوبه به شماره ۴۸۱/ت/۹۷ مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۷ بوده و جهت بهره برداری در اختیار انجمن اهدای عضو ایرانیان قرار داده شده است.

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران با تشکر از اعضای تیم تهیه و تنظیم این پروتکل از سرکار خانم زهرا السادات ترابی (دانشجوی فقید دکترای مددکاری اجتماعی و عضو فعال انجمن علمی مددکاری اجتماعی) که یکی از اعضای تهیه کننده این راهنما بودند و نقش مهمی در شکل گیری تیم و تنظیم نهایی راهنما داشتند یاد کرد.

وی تاکید کرد: مالکیت مادی و معنوی این راهنما متعلق به انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و انجمن اهدای عضو ایرانیان بوده و محتوای علمی راهنما توسط انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران تهیه شده است و بی تردید هر نوع تغییر در محتوای راهنما باید با نظر انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران صورت پذیرد. در حال حاضر راهنما از طریق انجمن اهدای عضو ایرانیان جهت بهره برداری در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.
اقلیما از نحوه رونمایی این دستورالعمل خبر داد و گفت: در همین راستا انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران جهت سهولت دسترسی مددکاران اجتماعی به این راهنما، نسخه نهایی آن را در قالب فایل PDF در دسترس مددکاران اجتماعی محترم قرار داده است و علاقمندان می توانند به آسانی با کلیک بر پیوند انتهای این خبر این دستورالعمل را دانلود کنند.

وی در پایان افزود امید است که این راهنما توسط مددکاران اجتماعی که آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند و به استخدام سیستم اهدای عضو کشور در آمده باشند، اجرا شود و خانواده های اهدا کننده عضو نیز از خدمات تخصصی مددکاران اجتماعی بهره مند گردند.

دانلود راهنمای مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو

منبع: وبگاه انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا