حسن روحانی در ضیافت افطار ۲۴ خرداد: زن، ‌معضل جامعه نیست مسیر توسعه است

٢۴روحانی خرداد ماه، ‌مقارن با سومین سالروز انتخابات ریاست‌جمهوری که به نام اعتدال، ‌تدبیر و امید مهر خورده، ‌رییس‌جمهور میزبان فعالان و کارشناسان حوزه زنان و خانواده و معاونت زنان خود بود.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از روزنامه اعتماد؛ این ضیافت افطاری با حضور سیاستمداران، ‌فعالان اجتماعی، ‌اقتصادی و چند هنرمند کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد. حسن روحانی‌، رییس‌جمهور پس از شنیدن سخنانی کوتاه از چند فعال در این حوزه و برشمردن گوشه‌ای از مشکلات زنان در جامعه، در سخنانی پیش از مراسم افطاری، با تاکید بر رویکرد عدالت جنسیتی اعلام کرد: ما جامعه مردسالار و زن‌سالار نداریم. ما فقط شایسته‌سالاری داریم. هیچ تفاوتی در شایسته‌سالاری ندارد. روحانی بر حمایت همه‌جانبه دولت از زنان تاکید کرد و گفت: ‌دولت یازدهم فرصت حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می‌داند و با همه توان در کنار آنان فعال خواهد بود.
او با مقایسه شرایط فعلی حضور زنان در جامعه در امور مختلف با سال‌های پیش از انقلاب گفت: ‌در آن دوران زنان باید بین دینداری و حضور در جامعه یکی را انتخاب می‌کردند، ‌بین علم و دانش و دین‌شان یکی را برمی‌گزیدند، ‌اما در حال حاضر می‌بینیم که نه تنها در حوزه‌هایی چون آموزش پرورش، ‌هنر و بهداشت که از قدیم حوزه‌های فعالیت زنان بود، ‌شاهد حضور جدی و تاثیرگذار آنها هستیم ‌که در بخش‌هایی چون سیاست، ‌اقتصاد و ‌ورزش هم شاهد حضور جدی آنان هستیم.
او با نفی خانه‌نشینی صرف زنان افزود: امروز در روند توسعه کشور و پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، باید زنان مشارکت گسترده‌تری داشته باشند و مگر می‌شود نیمی از اعضای یک کشور در خانه بمانند و در صحنه کار و تلاش، حضور نداشته باشند و آن کشور بتواند از لحاظ اقتصادی پیشرفت کند. این چه اندیشه‌ای است که زنان باید در خانه بنشینند تا امنیت‌شان تامین شود.
اگر امنیتی وجود ندارد، نقص از ماست. زنان جامعه ما راهگشای توسعه بیش از پیش جامعه هستند و برخلاف آنچه برخی تنگ‌نظران فکر می‌کنند، زن، مشکل و معضل جامعه نیست، زن فرصت است، ‌مسیر و راه توسعه جامعه است. به گفته روحانی، زنان، قومیت و مذهب، هیچ‌یک مشکل نیستند. زنان ایرانی، با مذاهب و قومیت‌های مختلف و به عنوان نیمی از جمعیت کشور به خوبی می‌توانند در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حضور فعال داشته باشند.
ما در اسلام، ‌نه جنسیت برتر داریم و نه جنس دوم. یکی از مفاهیم اعتدال در خرداد ٩٢، ‌برقراری عدالت جنسیتی بین زنان و مردان جامعه بود. معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم به وضعیت زنان در دهه‌های گذشته اشاره کرد که فراز و فرودهای بسیاری به خود دید. شهیندخت مولاوردی در این خصوص گفت: ما در حوزه زنان با انواع عدم تعادل‌ها مواجهیم.
راهبرد عمده در حوزه زنان وخانواده در دهه اخیر، تقویت نهاد خانواده در کنار توجه به جایگاه زنان و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه حوزه‌ها است. مولاوردی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید برای بهبود وضعیت موجود، اقدامات گسترده‌ای را در زمینه‌های مختلف در دستور کار خویش قرار داده است، اظهار داشت: توانمندسازی زنان و دختران، ‌افزایش تعداد سمن‌ها از ١۶٧٧ عدد در سال ٩٢ به ٢٣٣٣ در سال ٩۴، افزایش یک درصدی نرخ مشارکت زنان و رسیدن به ٣/١٣ درصد، کاهش بیکاری از ٧/١٩ درصد به ۴/١٩ از اقداماتی بود که در این سه سال در دولت یازدهم به ثمر رسید.
حمیرا ریگی، ‌فرماندار قصرقند استان سیستان و بلوچستان، بیتا بیات نایب‌رییس اتاق بازرگانی استان البرز و پریوش نظریه، ‌بازیگر سینما و تلویزیون از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که هر کدام با اشاره به بخشی از مشکلات زنان و حقوقی که نیازمند پیگیری است، ‌مواردی چند را به رییس‌جمهور یادآوری کردند. لزوم حمایت دولت از توانمندی‌های زنان، ضرورت همکاری و همدلی بخش‌های دولتی و خصوصی در راستای تقویت تولید دانش‌بنیان در جامعه و ایجاد اشتغال، ضرورت بازنگری در دروس تدریس شده در آموزش پرورش و تصویب قانون حمایت از حیوانات و تلاش برای حفظ محیط زیست از خواسته‌های زنان سخنران در این مراسم از روحانی بود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا