حدود ١۵‌ هزار کودک کار و خیابان داریم

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور گفت: یک‌ درصد کارتن‌ خواب ‌های تهران، یعنی یک‌ درصد از ۵٠‌ هزار نفر کودک هستند که می‌شود ۵٠٠ نفر.

حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس»، اظهار داشت: آن چیزی که در پژوهش ‌های مختلف متوجه شده‌ ایم این است که ٨٠‌ درصد کودکان خیابانی با پدر و مادرشان زندگی می‌کنند.

وی افزود: خیلی وقت ها شاهد هستیم که این کودکان را ما از خیابان‌ ها می‌آوردیم و می‌ خواستیم که در مراکز خودمان نگهداری کنیم ولی چون آنها پدر و مادر داشتند با شکایت آنها و با حکم قاضی، بعد از یک روز به خانه‌ هایشان باز می‌ گشتند.

وی تصریح کرد: بچه ها به‌ دلایل مختلفی در خیابان کار می‌کنند؛ یکی پدر معتاد دارد، یکی پدرش بیکار است و آن یکی اصلا پدر ندارد، بعضی از آنها هم هر روز از پدرهایشان کتک می‌ خورند تا به خیابان‌ ها بیایند و کار کنند. مثلا ما موردی داشتیم که پدر وقتی دیده بود بچه‌اش به اندازه کافی کار نکرده و پول خوبی به خانه نیاورده، او را از طبقه دوم پایین انداخته بود و دست و پای بچه شکسته بود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور درخصوص آمار کودکان کار گفت: براساس برآورد ما حدود ١۵‌ هزار کودک کار و خیابان داریم. و آمار میلیونی که در این مورد داده می شود کاملا تکذیب می شود.

مسعودی‌فرید درخصوص اعتیاد به مواد مخدر و الکل در میان برخی کودکان کار گفت: در پژوهش و سنجشی که انجام شد مشخص شده که ١٧‌ درصد کودکان کار و خیابان حداقل یک‌ بار الکل مصرف کرده‌اند که این در مقایسه با مصرف مواد در جمعیت عمومی بالاست.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور با اشاره به عدم افزایش اعتبارات برای کودکان خیابانی گفت: در ‌سال ٩٣ یک‌ میلیارد و ٢٠٠‌ میلیون تومان اعتبار برای کودکان خیابانی در سازمان بهزیستی وجود داشت که دو، سه ‌میلیارد تومان هم وزارت رفاه به استان‌ها برای این موضوع داده‌اند.

وی افزود: در بودجه ‌سال ٩۴، بودجه بهزیستی در این‌باره افزایش نیافته است. ما از وزارت رفاه برای این موضوع هم کمک خواسته ‌ایم چرا که اگر تعداد این کودکان را شش‌هزار نفر در تهران هم حساب کنیم، برای هر کودک یک‌میلیون و ٢٠٠‌ هزار تومان نیاز داریم، درحالی‌که در حال حاضر برای هر کودک، ٢٠٠‌ هزار تومان داریم.

مسعودی‌فرید خاطرنشان ساخت: براساس برآورد ما حداقل ۵‌ میلیون تومان برای هر کودک کار نیاز داریم که در‌ سال می‌شود ٣٠‌ میلیارد تومان برای ساماندهی کل آنها.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور در پایان یادآور شد: درحال حاضر ٢٣‌هزار کودک بی ‌سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت سازمان بهزیستی و ١٠‌هزار کودک بی‌ سرپرست و بد سرپرست هم در ۶٠٠ مرکز شبه خانواده بهزیستی نگهداری می‌شوند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا