توضیحات معاون اجتماعی بهزیستی کشور درباره کودک‌آزاری اخیر در فلاورجان

توضیحات معاون اجتماعی بهزیستی کشور درباره کودک‌آزاری اخیر در فلاورجانمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: زمانی موضوع کودک‌ آزاری بچه ۵ ساله در فلاورجان اصفهان به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شد که این کودک فوت کرده بود اما سازمان بهزیستی اقدامات قانونی برای برخورد با مسببان این اتفاق در دست پیگیری دارد.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ حبیب‌الله مسعودی فرید در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سیاست سازمان بهزیستی ارتقای کودکان در حوزه‌های مختلف است و در این زمینه سازمان تلاش می‌کند با ایجاد فضاهای مناسب، فضای رشد کودکان را فراهم کند.

وی افزود: ما باید بتوانیم امکانات و شرایطی را برای کودکان زیر ۱۸ سال به ویژه در مقطع دبستان فراهم کنیم و در این زمینه می‌توانیم با ایجاد بسترهای مناسب اماکن رشد آنها را در سنین بالاتر فراهم کنیم که در این زمینه سازمان بهزیستی تمهیداتی را در سالهای اخیر اتخاذ کرده است.

مسعودی فرید بیان کرد: یکی از بخش‌های فعال در معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور حمایت از کودکان آسیب دیده یا در معرض آسیب است که این کودکان شامل کودکان بی‌سرپرست، بدسرپرست و در بعضی از مواقع دارای سرپرست غیرمؤثر است. ضمن اینکه سازمان تلاش می‌کند تا تعداد کودک‌آزاری را در سطح کشور کاهش دهد که البته این امر نیاز به آگاهی و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها دارد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با طرح این پرسش که چه مقدار از اعتبارات دولتی برای رشد و تکامل کودکان و نوجوانان هزینه می‌شود بیان کرد: ما باید بتوانیم ردیف خاصی را در بحث بودجه برای رشد کودکان و برنامه‌های توسعه‌ای آنها داشته باشیم.

وی افزود: آگاه‌سازی برای خدمات در حوزه کودک‌ آزاری یکی از مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود که به عنوان مثال می‌توان به کودک‌آزاری که طی هفته گذشته در منطقه فلاورجان در استان اصفهان رخ داد اشاره کرد که اگر مداخلات به هنگام‌تری انجام می شد و اورژانس اجتماعی زودتر از این موضوع مطلع می‌شد شاید ما می‌توانستیم از مرگ این کودک ۵ ساله جلوگیری می‌کردیم.

مسعودی فرید ادامه داد: سازمان بهزیستی نگاه خانواده‌محور به کودک دارد و تأکید ویژه‌ای بر نگهداری کودکان در بین خانواده‌ها دارد که البته باید شرایط لازم برای حضور کودکان فراهم باشد که از جمله این شریط می‌توان به مواردی از جمله درمان، تغذیه اشاره کرد.

وی افزود: در سالهای گذشته ما مسیر خوبی را در حوزه ارتقای خدمات به کودکان طی کرده‌ایم و استانداردهایمان رو به بالاست به عنوان مثال در گذشته چنانچه تنبیه بدنی در مدارس و یا مراکز آموزشی نسبت به کودکان و دانش‌آموزان اعمال می‌شد کسی اعتراض نمی‌کرد اما امروزه اگر چنین امری انجام شود خانواده‌ها و جامعه نسبت به آن معترض می‌شوند و جامعه این امر را بر نمی‌تابد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه بسیاری از کودک‌آزاری‌ها توسط بستگان و همسایگان اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: این اتفاق خوب و مبارکی است که در جامعه ما صورت گرفته است که جامعه تحمل کودک‌آزاری را ندارد و ما نیز باید استانداردهای خود را برای عدم تحمل کودک‌آزاری در کشور افزایش دهیم.

مسعودی‌فرید به همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌ها با بهزیستی در حوزه کودک‌آزاری اشاره کرد و گفت: نهادهای مرتبط از جمله محاکم قضایی و نیروی انتظامی همکاری خوبی را دارند و در این زمینه باید خیلی محکم‌تر وارد شوند و ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب دستاوردهای خوبی را در این حوزه داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره مجدد به فوت کودک فلاورجانی (استان اصفهان)‌ گفت: این اتفاق زمانی به اورژانس اجتماعی اطلاع‌رسانی شد که این کودک فوت کرده بود و ما نیز از این اتفاق بسیار ناراحت و متأثر هستیم اما اتفاقات قانونی را برای مسببان این موضوع در دست اقدام و پیگیری داریم.

منبع: تسنیم

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا