تدوین بسته حمایت از زنان سرپرست‌ خانوار در سال۹۵

محسنی بندپیبه گزارش خبرگزاری پانا، انوشیروان محسنی‌بندپی در حاشیه یادواره شهدای نجارده بخش مرکزی نوشهر در خصوص ساماندهی زنان بد سرپرست و کارتن‌خواب‌ها در تهران اظهار کرد: به منظور ساماندهی افراد دچار آسیب‌های اجتماعی که پناهگاه خاصی ندارند و در خیابان‌ها، پارک‌ها و زیرپل‌ها به صورت موقت زندگی خود را می‌گذرانند، در یک هماهنگی با محوریت استانداری تهران قرار شد نیروی انتظامی نسبت به جمع‌آوری این افراد اقدام کند.

وی افزود: سازمان بهزیستی نیز با توجه به توان تخصصی و ظرفیتی که برخوردار است، باید نسبت به حمایت‌های اجتماعی تخصصی برای این افراد اقدام کند و شهرداری تهران نیز نسبت به تامین فضاهای فیزیکی در نقاط مختلف شهر آمادگی خود را اعلام کرده است.رییس سازمان بهزیستی با بیان اینکه سازمان اولویت خود را برای این گروه گذاشته است، تصریح کرد: حدود ۶۰۰ نفر افرادی هستند که از جنس زن هستند و این مشکل را دارند و سازمان در تلاش است نسبت به جمع آوری، غربالگری و معاینه سلامت این گروه اقدام کند و نیز نسبت به معرفی این افراد به کمیته امداد که اعلام آمادگی کرده است اقدام کند.

محسنی تاکید کرد: با یک کار تیمی و کارشناسی، باید شرایطی فراهم شود و این پدیده ای که در حال عمیق شدن است و چهره کلانشهرها را از حالت اخلاق مداری خارج می کند، ساماندهی شده و این افراد به زندگی اجتماعی و خانواده بازگردند.وی با بیان اینکه تهران به عنوان پایلوت این طرح است، ابراز کرد: ممکن است بسیاری از این افراد از سایر شهرستان‌ها به تهران آمده باشند براین اساس با همکاری دادستانی نسبت به بازگشت آنها تلاش می شود.

رییس سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد: آمار کارتن خواب‌ها هر تعداد که باشد زیبنده نظام جمهوری نیست و باید هر چه زودتر ساماندهی صورت گیرد.محسنی در دامه با بیان اینکه بسته حمایتی پیشنهادی زنان سرپرست خانوار برای سال ۹۵ در برنامه ششم دیده می شود، عنوان کرد: برای جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری معلولان کشور، لایحه‌ای دولت به مجلس ارایه کرده است که طی آن بازنگری اساسی در حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت صورت می‌گیرد.

محسنی با تاکید بر اولویت پیشگیری در سازمان بهزیستی یادآور شد: در حال حاضر غربالگری شنوایی سنجی در دستور کار قرار دارد. عمده ترین عامل نابینایی زیر ۲۰ سال، تنبلی چشم است که اگر درمان به موقع نشود منجر به مشکلات زیادی خواهد شد.محسنی افزود: این تکلیف را عهده دار خواهیم شد تا هیچ کودکی بدون آزمایش غربالگری بینایی در دبستان ثبت نام نکند.

وی با ابراز تاسف از معلول زایی در کشور اظهار کرد: هنوز هم شاهد معلول‌زایی ناشی از اختلالات ژنتیکی در کشور هستیم.محسنی بندپی در خاتمه به انتخاب استان کرمان به عنوان استان پایلوت برای حمایت از آزمایشات ژنتیکی زوجین برای جلوگیری از معلول‌زایی اشاره کرد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا