تاب آوری مبتلایان اسکیزوفرنی

گفتگوی باشگاه تاب آوری با دکتر آزیتا کشاورز پیرامون ارتقاء تاب آوری خانواده های درگیر با بیماری اسکیزوفرنی

تاب آوری مبتلایان اسکیزوفرنی: لایو باشگاه تاب آوری
رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

 

با موضوع بررسی نقش مددکاران اجتماعی و روانشناسان در ارتقاء تاب آوری خانواده های درگیر با بیماری اسکیزوفرنی

حامد صادق مقدم
کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
سرپرست واحد مددکاری اجتماعی مرکز نگهداری و توانبخشی بیماران روانی مزمن(به نمایندگی از رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان میزبان برنامه)

دکتر آزیتا کشاورز، دکتری روانشناسی، استادیار دانشگاه (میهمان برنامه)

در کافه رسانه مددکاری برگزار شد.

هشت راه کمک به بیماران اسکیزوفرن

تشویق افراد به برنامه ریزی جلسات منظم با پزشک:

اغلب افراد به بیماری خود و کمک پزشکی باور ندارند پس تنظیم چنین جلساتی حیاتی است. هرچقدر فرد زودتر روند درمان را آغاز نماید، زودتر به نتیجه می رسد. بیکر توصیه می کند که به چنین افرادی یادآوری کنید که چگونه درمان، در رسیدن به اهداف زندگی شان موثر است. پس سعی کنید که در فرد انگیزه لازم را ایجاد نمایید.

مطالب مرتبط

یادآوری مصرف داروها:

چنین افرادی به این موضوع توجه ندارند که چگونه داروها سلامت روان شان را بهبود می بخشند و یا به روند درمان نمی اندیشند بلکه فقط به اثرات و عوارض جانبی داروها توجه دارند. عوارضی چون خستگی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، و افزایش وزن باعث می شود  که فرد مصرف دارو را قطع نماید. مشورت با دکتر متخصص درباره داروهایی که علائم بیماری را تحت کنترل قرار داده و عوارض کمتری دارند به روند درمان عزیزانتان کمک می کند. تقویم دارویی و جعبه های قرص هفتگی برای یادآوری مصرف قرص، کاربردی است.

کمک به پرهیز از مصرف الکل و داروهای مخدر:

مصرف الکل و مواد مخدر علایمی چون شنیدن صداهای مبهم بیمار را کاهش داده و به آن ها احساس متفاوتی دست می دهد. در اینجا ضرورت دارد تا خانه را از وجود چنین چیزهایی پاک کرده و با بیمار خود به گفتگو نشسته و به او گوشزد کنید پرهیز از مصرف الکل و مخدر، سلامتی عمومی و نیل به اهدافشان را تضمین می‌کند.

کمک به کاهش استرس بیمار:

استرس بر عملکرد شخص تاثیر مستقیم داشته و محرکی برای بازگشت و عود بیماری است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در صورت زندگی در خانه ای پر سروصدا و آشفته به همراه سایر عوامل استرس دچار هذیان، توهم و دیگر علایم روان پریشی خواهند شد. همه افراد خواهان رفتار محترمانه با خود هستند ، پس چه بهتر که در محیطی جذاب و آرام اتفاق بیفتد. در عین حال باید به خاطر داشت که حفظ سکوت جهت عدم آزار شخص بیمار – به صورت مفرط -،  استرس را به سایر اعضای خانواده وارد می سازد؛ پس با صدای آرام اما محکم و راسخ صحبت کرده و محیطی ایمن و آرام ایجاد نمایید.

کمک به حفظ وزن سالم:

داروهای درمانی اسکیزوفرنی باعث افزایش وزن شده که ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی را نیز بالا می برد. داشتن رژیم غذایی مغذی بهترین روش برای حفظ وزن مناسب می باشد. همراهی این افراد در خرید مواد غذایی سالم و یا معرفی متخصص تغذیه برای انتخاب و برنامه ریزی برای تغذیه مناسب نیز مفید فایده است. ورزش منظم بخش دیگری برای مدیریت وزن بیمار بوده، پس آن ها را تشویق نمایید تا از لحاظ فیزیکی %D

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا