ده نکته از تاب آوری زنان در دوران کرونا

ده نکته ای که می توان از تاب آوری زنان برای قوی ماندن در دوران بیماری کووید-19 فراگرفت «قسمت دوم»

تاب آوری زنان در دوران کرونا: در متن پیشین به بخشی از تجربیات زنان مختلف در سراسر جهان در مقابله با چالش ها و ناملایمات و نحوه تاب آوری شان اشاره شد. در ادامه بخش دوم ارائه می گردد.

دنیا را جایی بهتر سازید

به دنبال خرابی های جنگ جهانی دوم، سازمان ملل برای نجات نسل های بعد در مقابل خشونت جنگ تشکیل یافت. همانطور که در منشور سازمان ملل آمده : “دو بار در طول زندگی مان این جنگ ها (جنگ جهانی اول و دوم) غم و اندوه ناگفته ای را برایمان به ارمغان آورده است”. در سال ۱۹۴۶، اِلِنور روزولت به عنوان نماینده در مجمع عمومی سازمان ملل منصوب شد و به عنوان اولین رئیس کمیسیون حقوق بشر فعالیت کرده و نقشی اساسی را در پیش نویس اعلامیه جهانی حقوق بشر ایفا نمود. برای اولین بار در تاریخ بشر، بیانیه ای اختصاصی ، حقوق اساسی و آزادی های بنیادی را ارائه نمود که همه افراد اعم از زن و مرد بایستی از آن برخوردار باشند. در جلسه افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۴۶، النور روزولت نامه ای سرگشاده را خطاب به تمامی زنان جهان خواند که دنیا را ترغیب می کرد تا زنان را در اقدامات بین الملی و ساخت آینده ای بهتر و مسالمت آمیز شرکت دهند.

راه حل ها را بیابید

با وجود تبعیض جنسیتی و کمبود نماینده زن در علوم ، فناوری، مهندسی و ریاضی، مخترعین و محققین زن مرزهای دانش علمی را تحت تاثیر قرار داده اند و هر روزه در جستجوی راه حل هایی برای معضلات پیچیده جهانی می باشند. خصوصا در زمان حال بیشتر از هر وقت دیگری، جهان به علم نیاز دارد و علم، به زنانی که مشارکتشان در تحقیقات مرتبط با بقای زندگی بشر، حیاتی است. یکی از این اذهان خلاق، داروسازی به نام “تو یویو” است که دارویی را برای درمان مالاریا با داروهای سنتی چینی کشف کرد. با تیم او، یویو ترکیباتی را که بدان باور داشت را جدا نموده، و داوطلب شد که اولین فرد مورد آزمایش باشد. کشف او – آرتمیسینین (نوعی گیاهی دارویی، م)- ترکیبی که سریعا تعداد انگل های پلاسمودیوم در خون افراد بیمار مبتلا به مالاریا را کاهش داده ، و باعث شد جان میلیون ها نفر را نجات دهد.

از طرح خلاقانه بهره مند شوید

فریدا کاهلو، متولد ۱۹۰۷ در شهر مکزیکو است که مجبور بود سختی های زیادی را در طول زندگی اش تحمل کند تا جایی که شرایط خاص اش او را در بستر محبوس کرده، و وی از هنر به عنوان ابزاری برای مقابله با بحران استفاده‌کرد. هنگامی که ۱۸ ساله بود، دچار تصادف وحشتناکی شد به طوری که ستون فقراتش از چند ناحیه جا به جا شده و باعث درد همیشگی او گشت. وی مجبور شد تا هفته ها در بیمارستان بستری باشد و حتی زمانی که برای بهبودی بیشتر به خانه بازگشت تا ماه ها نتوانست بستر خود را ترک نماید. در این زمان بود که فریدا شروع به کشیدن نقاشی کرد که والدینش برای تخفیف درد و خستگی او، ابزار نقاشی را فراهم نموده بودند. با وجود جراحی های فراوان و اقدامات درمانی، اما درد مزمن فریدا هرگز از بین نرفت بلکه آسیب های روانی زیادی نیز بر جای گذاشت. او از زمان تصادفش که زندگی او را برای همیشه تغییر داد و باعث چالش های فراوان من جمله سه بار سقط جنین، طلاق و افسردگی برای او گشت، به نقاشی کردن به عنوان شکلی از خود- درمانی ادامه داد.

بر نابرابری ها غلبه کنید

نرجس مُحَیسِن ۲۹ ساله ، بینایی خود را در ۱۳ سالگی از دست داد اما در ادامه دادن تحصیلاتش لحظه ای درنگ نکرد. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، روش هایی را برای حمایت از کودکان ناتوان جهت پیگیری رویاهایشان کشف کرد. نرجس از تجربیات شخصی اش در غلبه بر چالش های فیزیکی برای الهام بخشی و ترغیب دیگران استفاده می کند. او ذینفع پروژه ی” پول نقد برای کار (ایجاد فرصت شغلی برای قشر آسیب پذیر، م) ” که توسط مرکز امور زنان به عنوان بخشی از برنامه “حمایت از زنان، پاسخگویی و آمادگی” سازمان ملل، برای بررسی نیازهای زنان معلول و آسیب پذیر در غزه می باشد.

توانایی خود را با گفتگو به اشتراک بگذارید

چینیره ایو، پس از نجات از چندین سوء قصد جنسی، نهاد ابتکاری “آگاهی از جرایم جنسی و بازتوانی قربانیان” را در نیجریه تاسیس نمود. هنگامی که دریافت در این تجربه تنها نیست، تصمیم به افشا و صحبت برای کمک به خود و سایر زنان برای درمان نمود. امروزه این نهاد از دختران جوان پشتیبانی نموده و از بازمانده ها با ایجاد فضایی امن در مدارس و آموزش والدین، معلمان، و رهبران جامعه حمایت می کند به طوری که آن ها خشونت جنسی را به عنوان جرم درک کرده و یاد بگیرند که چگونه از کودکان خود در جامعه محافظت نمایند.

منبع

Ten things you can learn from women’s resilience that will help you stay strong in the time of COVID-19 _ UN Women – Headquarters.mhtml

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا