ده نکته از تاب آوری زنان در دوران کرونا

باشگاه تاب آوری؛ انعکاس دهنده فعالیتها و اقدامات تخصصی کارگروه تاب آوری در رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

تاب آوری زنان در دوران کرونا: ده نکته ای که می توان از تاب آوری زنان برای قوی ماندن در دوران بیماری کووید-۱۹ فراگرفت

گردآوری و ترجمه: دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مددکار اجتماعی و مدیر مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران 

تاب آوری زنان در دوران کرونا

باشگاه تاب آوری: پاندمی ویروس جدید کرونا، همه چیز را در دنیا تغییر داده است. در این اوقات سخت و آینده ای نامعلوم، می توان از رهبری و مدیریت زنان در سراسر جهان برای الهام بخشی سایرین استفاده نمود. در طول تاریخ می توان ادعا نمود که در بسیاریی موارد، این زنان بودند که هنگامی که مورد تاخت و تاز و غارت و جنگ قرار گرفتند، صلح را ایجاد نموده، و یا با وجود تمام نابرابری ها ابداعات و نوآوری داشته، و در مقابله با چالش ها مقاومت کردند و اصرار به ساخت آینده ای بهتر داشته اند. حال در اینجا، به تجربه ۱۰ زن برتر در دنیا نگاهی می اندازیم.

امید را زنده نگه دارید
زمانی که جنگ های لیبریا آغاز شد، جیبو-وی فقط ۱۷ سال داشت. در زمان منازعه و جنگ، و تشدید خشونت در سراسر کشور تا ۱۴ سال بعد، او مددکار اجتماعی و مشاور آسیب روانی شده، و بر روی کودک-سربازان کار می کرده است. در میانه ی این جنگ شهری بی رحم، جیبو-وی هرگز امید خود را برای آینده ای روشن و آرام از دست نداد، و به قدرت اتحاد زنان برای ایجاد صلح و امنیت باور داشت. با رهبری او، هزاران زن لیبریایی جنبشی بدون خشونت را ترتیب دادند؛ زنان مسلمان و مسیحی را گرد هم آورده و در سال ۲۰۰۳، نقشی اساسی را در پایان دادن به جنگ شهری لیبریا ایفا نمودند.

نقاط قوت را در جامعه تان بیابید
زمانی که الِنا کِراسماری، زن معلول اهل مولداوی، قصد داشت کرسی مشاوره محلی در روستای مادری خودش را به دست آورد، حمایت زنان جامعه اش برای او الهام بخش بوده و به او انگیزه داد. النا متحدین زیادی در بین زنان سازمان، پیدا کرده و افرادی نیز بودند که در سفرش به او کمک نمودند. وی می گوید: ” گاهی اوقات کافی است که دست زنی را بگیرید و در آغاز سفرش ، او را مساعدت نمایید.”

تسلیم نشوید
زمان سلطه ی طالبان بر دره سوآت در پاکستان، مالالا یوسف-زای ۱۰ ساله بود. در این بین جامعه او می بایست خود را با قوانین جدید وفق دهد، بدین معنی که تمامی فعالیت های فرهنگی ممنوع بوده و دختران حق نداشتند به مدرسه بروند. اما او تسلیم نشد. در مقابل تمامی نابرابری ها، مالالا شروع به سخنرانی پیرامون حق دختران برای تحصیل نمود. به خاطر فعالیت هایش به زودی مورد هدف طالبان قرار گرفته و مجبور به ترک خانه اش شد. اما پس از چند هفته بازگشت و با صدایی بلندتر از حق دختران دفاع کرد. کارزار او به مرور زمان رشد یافته و در سال ۲۰۱۲ ، مالالای ۱۵ ساله در مسیر راهش به مدرسه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. وی از این ترور، جان سالم به در برده و پس از بهبودی فعالیت هایش را از سر گرفت. در ۱۶ مین بهار زندگی اش، او از سازمان ملل خواست تا از حق دختران برای تحصیل حمایت کنند و یک سال بعد جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

علیه تبعیض بجنگید
بازیکن معروف بین المللی فوتبال، و سفیر زنان در سازمان ملل، مارتا وییِرا دا سیلوا، هنگامی که ۷ سال داشت، بازی فوتبال را آغاز کرد. در شهر کوچکشان، او تنهای دختری بود که فوتبال بازی می کرد که مکررا به او می گفتند که فوتبال برای پسران است و او به اندازه کافی خوب نیست. با این حال مارتا تا سال ها به فعالیت خود پرداخته و اکنون فوتبال حرفه ای را در سطح جهانی بازی می کند و تا به امروز ۶ بار جایزه بهترین بازیکن زن فیفا را دریافت نموده است. وی الگویی برای دختران در سراسر جهان می باشد. پیام او به دختران این است که: “به خودت باور داشته باش و اعتماد کن.”

در کنار هم باشید و از هم حمایت کنید
بیش از ۳۰ سال است که بنگلادش، میزبان مهاجران روهینگیایی از کشور میانمار است. بر طبق آمار کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان، در سال ۲۰۲۰ به طور تقریبی ۸۵۹ هزار نفر ، از میانمار به بنگلادش مهاجرت کرده اند که اکثر آن ها را زنان و کودکان تشکیل می دهد. “نور نَهار” یکی از این زنان مهاجر می باشد که قدرت سازگاری با شرایط بحرانی را در اتحاد و انسجام زنان می بیند. او هنگامی که ۷ سال داشت روهینگیا را ترک کرد و اکنون در دهه سی زندگی خود، به عنوان مربی و مشاور به عنوان بخشی از برنامه حمایت از زنان سازمان ملل، فعالیت می نماید.

ادامه دارد…

منبع:
Ten things you can learn from women’s resilience that will help you stay strong in the time of COVID-19 _ UN Women – Headquarters.mhtml

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا