باشگاه تاب آوری، تاب آوری اجتماعی و توسعه پذیری

یادداشت و ویدئوی اختصاصی از دکتر طالبعلی پورشریعه با موضوع تاب آوری اجتماعی و توسعه پذیری

تاب آوری اجتماعی و توسعه پذیری: توسعه پذیری (Extensibility) یکی از خواص و ویژگی‌های مُدل و سیستم است و تعریف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش این است که این مدل یا سیستم تا چه مقدار می‌تواند به خوبی در برابر توسعه میزان وظایف، پاسخگو باشد و تا چه حد می‌توان وظایف محوله به آن را افزایش ‌داد. سیستمی‌ که به خوبی مقیاس‌بندی ‌شود، قادر خواهد بود سطح عملکرد یا بازدهی خود را حتی برای انجام وظایف در دراز مدت افزایش دهد.

مقاوم بودن به معنای این نیست که فرد دچار مشکل یا استرس نشود. افرادی که در زندگی خود دچار ناملایمات یا ضربه های اساسی شده اند معمولاً درد و استرس عاطفی را تجربه می‌کنند.

تاب آوری اجتماعی و توسعه پذیری

اما برخی از عوامل ممکن است برخی افراد را بیشتر از دیگران مقاوم سازد، لزوماً تاب آوری یک ویژگی شخصیتی نیست که فقط برخی از افراد از آن برخوردار هستند. بلکه تاب آوری شامل رفتارها، افکار و اعمالی است که هر کسی می‌تواند یاد بگیرد و رشد دهد. اما مانند ساختن عضله، افزایش تاب آوری به زمان و تمرکز نیاز دارد.

تاب آوری به معنی حذف مشکلات و از بین رفتن اثرات منفی اتفاقات زندگی نیست. یک قایقران را در رودخانه خروشان در حال حرکت تصور کنید، آیا تاب آوری در این شرایط میتواند مسیر را برای او هموار کند یا جریان آب را ملایم تر کند؟ در این شرایط، قایق‌ران با ابزارها و مهارت هایی که در اختیار دارد از مسیر عبور کرده و خود را به زبان ساحل امن میرساند. مجموعه این مهارت ها و ابزار ها تاب آوری نام دارد.

مقاوم بودن به معنای این نیست که فرد دچار مشکل یا استرس نشود. افرادی که در زندگی خود دچار ناملایمات یا ضربه های اساسی شده اند معمولاً درد و استرس عاطفی را تجربه می‌کنند.

اما برخی از عوامل ممکن است برخی افراد را بیشتر از دیگران مقاوم سازد، لزوما تاب آوری یک ویژگی شخصیتی نیست که فقط برخی از افراد از آن برخوردار هستند. بلکه تاب آوری شامل رفتارها، افکار و اعمالی است که هر کسی می‌تواند یاد بگیرد و رشد دهد. اما مانند ساختن عضله، افزایش تاب آوری به زمان و تمرکز نیاز دارد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا