مصطفی اقلیما: بی‌تفاوتی اجتماعی بدترین درد یک جامعه است

مصطفی اقلیما: بی‌تفاوتی اجتماعی بدترین درد یک جامعه استرئیس انجمن علمی مددکاری ایران گفت: نباید بگوییم مردم افسرده شدند بلکه بی‌تفاوت شدند و امیدشان را از دست داده‌اند وقتی افراد آینده‌ مثبتی پیش روی خود نمی‌بینند به بی‌تفاوتی می‌رسیم که این امر خود  بدترین درد یک جامعه است.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ مصطفی اقلیما در گفت‌وگویی در خصوص مشکلات امروز جامعه، اظهار کرد: مردم ایران افسرده و بیمار نیستند بلکه امید و هدفشان را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه افسردگی یک بیماری است و به راحتی هم درمان‌پذیر نیست، افزود: حالت امروز مردم ما افسردگی نیست مردم ما در جامعه هدف‌شان را از دست داده‌اند و حوصله کار و حرکت ندارند و همه اینها مسئله اجتماعی است و آمارها می‌گویند مردم همه دنیا بیش از ۹۰ درصد مسئله اجتماعی دارند و تنها ۵ تا ۱۰ درصد بیماری دارند.

مردم ما بیمار نیستند

پدر علم مددکاری ایران با تاکید بر اینکه مردم ما بیمار نیستند، تصریح کرد: ما مسائل اجتماعی را با بیماری اشتباه گرفته‌ایم، در جوامع جهان سومی دوست دارند بگویند مردم بیمار و افسرده هستند در حالی که اینطور نیست.

وی با اشاره بر اینکه مردم وقتی اشتغال و معیشت‌شان مشکل دارند احساس شادابی ندارند، اظهار کرد: در جوامعی که پاسخگویی وجود ندارد و فشار روی افراد زیاد است همه موضوعات معلول علت‌هاست، هیچ کس وقتی به دنیا می‌آید به خودی خود دزد، قاتل، رشوه‌گیر، اختلاس‌گر، بیمار و افسرده نیست و این سیستم جوامع است که افراد را این گونه بار می‌آورد.

اقلیما با بیان اینکه در جوامعی که سیستم معیوب دارند، افراد نمی‌توانند کاری بکنند، گفت: معمولا آسیب اجتماعی در کوتاه مدت ایجاد نمی‌شود و در کوتاه مدت هم از بین نمی‌رود برای مثال وقتی در یک جمعی یک یا دونفر معتاد وجود دارد عیب را از خود آنها می‌دانیم اما در یک جمعی که عده بسیاری از آنها معتاد هستند دیگر نمی‌توانیم این را به مشکلات فردی ربط دهیم بلکه شرایط آن محیط یا اجتماع باید حل شود تا مشکل افراد حل شود.

وی با بیان اینکه باید علت مسائل و مشکلات جامعه را شناسایی کنیم، خاطرنشان کرد: باید ریشه‌های مشکلات را برطرف کنیم، اگر می‌بینیم امروز مردم مشکل دارند به هر حال باید ببینیم علت این بی‌اعتمادی، افسردگی، بی حوصلگی و مشکلات مردم چیست، وقتی مردم امید زندگی خود را از دست داده‌اند باید بدانیم و یک جایی بفهمیم راه را به بیراهه می‌رویم به سرعت در حال رسیدن به موقعیت بحرانی هستیم.

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران با تاکید بر اینکه تورم مشکلات عدیده‌ای برای به وجود آورده است، گفت: وقتی دانشجوی رتبه برتر دانشگاه در رشته‌های مهم ما شغلی ندارند و باید در مکان‌های عمومی دستفروشی کنند و از زحماتش هیچ منفعتی نداشته توقع ما از چنین جامعه‌ای چیست؟

وی در تشریح این موضوع گفت: با نسبتی که قیمت‌ها افزایش داشته است به هیچ‌وجه حقوق و شرایط افراد بهتر نشده و با وجود تورم وحشتناک مردم ما هر ساله فقیرتر شدند و توان ادامه راه ندارند در حالی که همه موضوعات اجتماعی مانند طلاق و ازدواج به این موضوعات وابسته است وقتی یک فرد شغلی ندارد چگونه ازدواج کند؟

اقلیما با تاکید بر اینکه نباید بگوییم مردم افسرده شدند بلکه بی‌تفاوت شدند و امیدشان را از دست داده‌اند، تصریح کرد: وقتی افراد آینده‌ مثبتی پیش روی خود نمی‌بینند علاقه‌ای به ادامه راه ندارند و وقتی امید به زندگی و هدف را از دست بدهیم به بی‌تفاوتی می‌رسیم و بی‌تفاوتی بدترین درد یک جامعه است چرا که برای افراد آن جامعه دیگر مهم نیست چه اتفاقی پیش می‌آید.

وی با اشاره به اینکه برخی آمارها در سه سال گذشته حاکی از این بود عدم اعتماد در ۷۰ درصد جامعه وجود دارد، اظهار کرد: امروز بی‌اعتمادی برای یک جامعه بدترین درد است و پایه همه آسیب‌های اجتماعی است وقتی افراد کسی را قبول نداشته باشند زیرساخت همه آسیب‌ها را ایجاد کرده‌ایم.

شرایط زندگی مردم باید تغییر کند

پدر علم مددکاری ایران با اشاره به اینکه باید شرایط زندگی مردم را تغییر داد تا اوضاع روحی و روانی‌ آنها بهتر ‌شود، خاطرنشان کرد: تا وقتی شرایط را تغییر ندهیم از دست کسی کاری ساخته نیست، دقیقا مانند این است که یک معتاد بهبود یافته را دوباره به همان خانواده، جامعه و شرایط خراب قبلی وارد کنیم تنها اتفاقی که می‌افتد شروع دوباره اعتیاد است چون شرایط اجتماعی را برای او تغییر ندادید و تنها به تغییر فردی او پرداخته‌اید.

وی با بیان اینکه وقتی لغت افسردگی برای مردم ما اشتباه است، گفت: درماندگی، استیصال و فرسودگی معنای درست حال امروز ماست مردم ما بیمار نیستند، تنها موضوعی که حال جامعه را تغییر می‌دهد تغییر شرایط کشور است.

اقلیما تغییر شرایط باید به صورت بنیانی باشد، افزود: مقام معظم رهبری همواره بر دو موضوع استفاده از افراد شایسته و پاسخگویی به مردم تاکید دارند اگر به همین دو اصل در طول سالیان متمادی توجه می‌شد امروز وضعیت بهتری داشتیم شایسته سالاری و متخصص بودن و پاسخگویی مدیران حلقه‌های مفقوده این جامعه است.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای فعال و پویا می‌شود که افراد اشتغال داتشه باشند، افزود: بیکاری اعتماد به نفس افراد را از بین می‌برد و روان او را مختل می‌کند اما افراد شاغل احساس شادابی دارند و درصد بسیاری از مشکلات جامعه به خاطر بی‌توجهی به افراد است و کمتر می‌بینیم افراد شاغل هم در جای اصلی خود باشند و با درنظر گرفتن شایستگی آنها به کار گرفته شده باشند و همه اینها عامل آسیب‌های بعدی مانند بی‌هدفی و ناامیدی و بی‌تفاوتی است.

منبع: ایمنا

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا