بیانیه یکپارچه انجمن های علمی دانشجویی مددکاری اجتماعی کشور

سکوت سرشار از ناگفته هاست

بیانیه انجمن های مددکاری اجتماعی: در این مرز و بوم دردآشنا گاهی گفتمان یک‌سویه و وهم‌آلود رجحان و برتری برخی گروه‌ها نسبت به علوم بالاخص علوم انسانی موضوع جدیدی نیست و گویی این گفتمان تمامیت‌خواه هیچ حد و مرزى برای خویش نمی‌شناسد و نتیجه چنین ورود غیرعلمی و غیر تخصصی به حوزه‌های علوم انسانی بازتولید آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

بیانیه انجمن های مددکاری اجتماعی

سکوت جامعه علمی در مواجهه با این باتلاق‌های ذهنی و انگاره‌های ناصواب به هیچ عنوان به معنای پذیرش و تایید آن نبوده و نیست بلکه به معنای بی‌اعتمادی و ناامیدی از تعامل و گفتمان سازنده و گره‌گشا در یافتن راهی جهت برون‌رفت از مسائل و مشکلات است که سال‌هاست ناقوس مرگ آن به گوش می‌رسد و مهر سکوت را بر لب نشانده است.

حرفه آکادمیک مددکاری اجتماعی در ایران به قدمت ۶۳ ساله خود از سویی تکیه‌گاه و تسری‌بخش آسیب‌دیدگان جامعه بوده و از سویی به گزک نااهلان و نامحرمان این رشته زخمی بر تن دارد اما همچنان مقتدرانه در دانشگاه‌های کشور مددکاران اجتماعی توانمندی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تربیت می‌نماید تا به بستر جامعه دردکشیده ورود پیدا کرده و با اتکا به تخصص و مهارت‌هایی که در دوران تحصیل به صورت نظری و عملی زیر نظر اساتید آموخته‌اند مسیر عدالت‌خواهی را در جهت ایجاد تغییر بپیمایند.

حال چگونه می‌توان پذیرفت که سازمانی صرفا با برگزاری یک دوره چند روزه ادعایی ناباورانه و ناممکن نماید و بدون اهتمام به حفظ حرمت‌ها، مرزهای علمی و حرفه‌ای مددکاری اجتماعی را اینچنین درهم شکند.

جامعه علمی مددکاری اجتماعی ایران نه آن‌که مخالفتی با توسعه این حرفه در سراسر ایران ندارد بلکه مشتاقانه از آن استقبال می‌کند اما اعتقاد دارد که توسعه غیرمسئولانه و بدون چهارچوب و پشتوانه علمی و ‌تخصصی، می‌تواند زمینه انحطاط علمی این رشته تخصصی باشد.

در نهایت گرچه همواره سکوت سرشار از ناگفته‌هاست اما اگر درکی از معنای آن در مخاطب نباشد ناگزیر سکوت به فریاد می‌رسد.

بدین منظور و ‌در پی اقدام غیرعلمی سازمان تبلیغات اسلامی تهران، جامعه مددکاری اجتماعی ایران اعم از انجمن‌های ملی، علمی و اساتید محترم دانشگاه‌ها مراتب اعتراض شدید خود را اعلام داشته‌اند.

انجمن‌های علمی دانشجویی مددکاری اجتماعی در تمامی دانشگاه‌های کشور نیز در اقدامی متحدانه و مسئولانه برگزاری دوره مذکور از سوی این سازمان را قاطعانه رد و خواستار بازنگری و لغو اجرای آن می‌باشند.

امید است سازمان محترم تبلیغات اسلامی تهران هرچه سریعتر در اقدام خود تجدیدنظر نموده و پاسخی درخور شأن و انتظار از آن سازمان به هزاران دانشجو و دانش‌آموخته این حرفه در سراسر ایران ابلاغ نماید.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا