پیامدهای کودک آزاری | این کودکان را به خانه برنگردانید

کودک آزاریخانه، امن ترین محیط برای کودکان است و بهترین حمایت ها از سوی خانواده به کودک ارائه می شود اما در این بین معدود خانواده هایی نیز هستند که به دلایل مختلف از فقر اقتصادی گرفته تا اعتیاد و بزهکاری به کودک آسیب می رسانند.
به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایرنا، بیشترین آزار کودکان از نوع فیزیکی است که منجر به جراحت آنان می شود که در صورت شناسایی سریع این کودکان می توان به آنان خدمات مورد نیاز را ارائه داد و از آسیب های بعدی پیشگیری شود.
زیرا کودکانی که مورد آزار قرار می‌گیرند در بزرگسالی احساس خلاء، ناامنی عاطفی و روانی و نبود اعتماد به نفس خواهند کرد و به افرادی پرخاشگر، عصبی، لجباز و منفی‌نگر و بی‌توجه به ارزش‌های خانواده و جامعه تبدیل می‌شوند.
علاوه بر پیامدهای روحی و روانی، کودک‌آزاری پیامدهای فیزیکی مانند اختلالات بینایی و شنوایی، پارگی و صدمات ارگان‌های داخلی و عضلانی را نیز به همراه دارد و متاسفانه گاهی حتی به مرگ نیز منجر شده اند.
از نمونه این کودک آزاری ها می توان به کودک آزاری یک دختر بچه حدود یک ساله طی ماه گذشته در مشهد اشاره کرد که به علت صدمات شدید در بیمارستان ، بستری و بالاخره پس از ۱۸ روز بستری مستمر به شیر خوارگاه حضرت علی اصغر (ع) مشهد منتقل شد.

در این بین گاهی کودکانی که در معرض خطر کودک آزاری هستند، شناسایی می شوند اما به علت برخی موانع قانونی، نمی توان این کودکان را از خانواده هایی که صلاحیت نگهداری کودکان را ندارند، جدا کرد و متاسفانه این کودکان با آنکه شناسایی شده اند پس از مدتی دچار ضرب و شتم و حتی مرگ می شوند.

**نبود همکاری و شکستگی دست و پای کودک
رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شناسایی کودکان آزار دیده از سوی این مرکز می گوید: پس از شناسایی این کودکان با همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی اقدامات لازم برای آنان در خصوص پیشگیری از آسیب های بعدی به عمل می آید.
حسین اسدبیگی می افزاید: در مجموع می توان گفت که در تمام استان های کشور، ارتباط خوبی بین قوه قضاییه، نیروی انتظامی و اورژانس اجتماعی در خصوص کودک آزاری ها وجود دارد اما این همکاری ها در برخی استان ها، بیشتر و در برخی استان ها، کمتر بوده است.
وی تصریح می کند: بطورمثال در موردی پیش آمده است که کارشناسان اورژانس اجتماعی به قاضی گزارش دادند که کودکی در خانواده دچار کودک آزاری شده و برگرداندن کودک به خانواده به صلاحش نیست اما قاضی نپذیرفته و کودک را برگردانده و در نهایت ما با شکستگی دست و پای کودک مواجه شدیم و کار کودک به بیمارستان رسیده است. در یک مورد مرگ و میر کودک نیز داشتیم.

**توصیه های اورژانس اجتماعی را جدی بگیرید
رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تأکید می کند: لازم است اطلاع رسانی های بیشتری در خصوص کودک آزاری به قضات انجام شود تا آنان با جزئیات و چند و چون این بحران و آسیب اجتماعی، بیشتر آشنا شوند و تبعات عمل نکردن به توصیه های مددکاران و روانشناسان مراکز اورژانس اجتماعی را در نظر بگیرند.
اسدبیگی تصریح می کند: همچنین کلانتری ها و نیروی انتظامی در برخی شهرستان ها ممکن است کار کارشناسان اورژانس اجتماعی را در اولویت قرار ندهند و موضوع رسیدگی به پرونده کودک آزاری، دچار تاخیر شود. در برخی مناطق از همکاری ها، کاملا راضی هستیم و در برخی مناطق شکوه و گلایه داریم.

**تفاهم نامه ای برای کودکان
رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور می گوید: در گذشته، تفاهم نامه هایی با قوه قضاییه برای همکاری های بیشتر امضا شده بود که متاسفانه این تفاهم نامه، پس از چند سال منقضی شد.
اسدبیگی می افزاید: در حال حاضر تفاهم نامه سه جانبه ای بین نیروی انتظامی، قوه قضاییه و معاونت اجتماعی پیشگیری از جرم و اورژانس اجتماعی در حال امضا شدن است که براساس آن، مشکلات بین سه دستگاه، برطرف شده و همکاری ها بیشتر می شود.
به گفته وی، در مجموع حدود ۲۴ هزار مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی بهزیستی در سال گذشته گزارش شد که این موارد یا در مراجعه به خودروهای سیار یا تلفن ۱۲۳ یا مراجعه حضوری به مراکز مداخله در بحران مطرح شده اند.
به هر حال رسیدگی به کودکان آزاردیده به عنوان یک اولویت باید مدنظر مسئولان قرار گیرد زیرا کودکان آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند و وظیفه اعاده حقوق و محافظت از سلامت آنان بر عهده افراد بزرگسالی است که در کنار کودک یا در سازمان های مسئول به سر می برند.
نباید فراموش کرد که بی توجهی به کودک آزاری علاوه بر پیامدهای جسمی و جانی برای کودک در آینده نیز می تواند پیامدهای اجتماعی مانند فرار از خانه، خودکشی، خشونت‌‌ورزی و اعتیاد را نیز برای جامعه به همراه داشته باشد.

منبع: ایرنا

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا