اهمیت ذهن آگاهی چیست؟

اهمیت ذهن آگاهی و اطلاعات درباره آن به بهتر شدن زندگی هر فرد کمک شایانی می کند، همچنین به سلامت بدن افراد نیز کمک می کند.

ذهن آگاهی چیست؟

به طور کلی، هنگامی که فرد از رفتارها، عمل و عکس العمل ها، و هیجانات خود، آگاهی و تمرکز بر این احساسات داشته باشد، به شناخت کامل از خود رسیده است.

حال آن که اگر به زبان ساده تری بخواهیم، از اهمیت ذهن آگاهی، و این که ذهن آگاهی به چه مواردی اطلاق می شود بیان کنیم. باید گفت، هنگامی که فرد، در لحظه زندگی و از تمامی لحظات خود لذت می برد، و از تمام نگرانی ها و استرس ها و اضطراب ها دور می ماند. یعنی ذهن آگاهی را شناخته و اهمیت ذهن آگاهی را به خوبی می داند.

مثالی برای دانستن اهمیت ذهن آگاهی هنگامی که ما غذا می خوریم، ضمن خوردن غذا باید بر تمامی مزه ها و طعم های مختلف غذا، تمرکز کرده و به خوبی آن را درک کنیم.

این مثالی بسیار ساده برای مفهوم ذهن آگاهی و لذت بردن در لحظه، و تمرکز بر حواس مختلف و پنجگانه و آرامش در لحظه می باشد. ذهن آگاهی یعنی حضور در لحظه حال بدون استرس آینده، یا اضطراب از گذشته و عدم واکنش نشان دادن به افکار منفی که در ذهن می پرورانیم.

اهمیت ذهن آگاهی

ذهن آگاهی فواید بسیاری دارد، اولین و مهم ترین اهمیت ذهن آگاهی آن این است که در ابتدا شما را به در لحظه زندگی کردن تشویق می کند. این احساس زمانی که در شما فعال می شود و شما آن را به درستی پرورش می دهید، به شما کمک می کند، که در لحظه زندگی کنید و مسائل در گذشته فکر نکنید.

همچنین اهمیت ذهن آگاهی به شما این امکان را می دهد تا در رفاه کامل زندگی نمایید. هنگامی که شما به دور از استرس و در آرامش کامل، بدون هیچ گونه به هم ریختگی، لحظات خود را سپری کنید. در نتیجه از احساس بهتری از زندگی خود خواهید داشت و همین طور احساسات و رفتارهای همدلی و نوع دوستی شما به مراتب بیشتر می شود.

از دیگر اهمیت ذهن آگاهی می توان به نگرش مثبت در تمامی مسائل و جزئیات زندگی می توان اشاره نمود. همچنین به دلیل این که با تقویت ذهن آگاهی آموزش دیده اید، که در لحظه کاملا حضور داشته و زندگی کنید. در نتیجه رابطه های شخصی و کاری شما، به نسبت بهتر خواهد شد. چون هنگام برخورد با افراد از احساس همدلی و دلسوزی سرشار هستید، که این نیز باعث تقویت حس اعتماد در افراد خواهد شد.

 بهترین تکنیک های ذهن آگاهی

اهمیت ذهن آگاهی و دانش درباره آن، بسیار در زندگی روزمره و کاری به شما کمک می کند، حال با چند تکنیک شما را آشنا خواهیم کرد. این تکنیک ها عبارتند از مراقبه افکار، مراقبه و تمرکز بر هیجان، و مراقبه و آشنا شدن با ارزش های زندگی که از بهترین تکنیک های ذهن آگاهی می باشند.

ذهن آگاهی
ذهن آگاهی

همچنین جهت اطلاع از اهمیت ذهن آگاهی با تمرین در تنفس بهتر، و تکرار آن در لحظه های مختلف، به ذهن آگاهی خود، کمک می کنید، یکی دیگر از تکنیک ها، مشاهده آگاهانه و با دقت به اطراف است. مشاهده آگاهانه از دیگر تکنیک های ذهن آگاهی است.

قدردانی را می توان به عنوان نتیجه گیری از تمامی تکنیک ها و راهکار های ذهن آگاهی دانست،  که باید به آن توجه کرد. برای مثال قدردانی از قدرت دیدن، قدر دانی از قدرت تنفس و..

روش تمرین برای ذهن آگاهی

یکی از تمرین ها که به شدت ساده هم می باشد این است، توجه داشته باشید. یعنی به همه اتفاقات، احساسات، حتی مزه ها و یا به طبیعت و محیط زیست اطراف توجه کنید.

همیشه در لحظه زندگی کنید، و از مسائل کوچک و پیش پا افتاده در زندگی لذت ببرید.

خودتان را باور داشته باشید. این مهم ترین کمکی است که هر فرد جهت ذهن آگاهی می تواند به خود بکند. این موارد ذکر شده روش های تمرین ذهن آگاهی می باشند.

فواید کوتاه مدت و بلند مدت ذهن آگاهی

کم شدن نشخوارهای ذهنی، که شامل افکار منفی می باشد، و آرامش ذهنی را ارمغان می دهد. یکی دیگر از فواید کوتاه مدت و بلند مدت ذهن آگاهی نیز کم شدن استرس می باشد، همچنین بهتر شدن تمرکز فرد در انجام کارها، رضایت از روابط، و بهبود روابط شخصی و کاری، از فواید بلند مد و کوتاه مدت ذهن آگاهی می باشد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
کارگروه مددکاری اجتماعی ایرانیان
منبع
Mindfulness exercises - Mayo Clinic
دکمه بازگشت به بالا