آموزش مستمر تاب آوری، با هدف توانمندسازی و ارتقاء بهزیستیِ روانشناختیِ دانش آموزان

باشگاه تاب آوری؛ انعکاس دهنده فعالیتها و اقدامات تخصصی کارگروه تاب آوری در رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

آموزش مستمر تاب آوری: به منظور آشنایی با مفاهیم تاب آوری و همگام با برنامه های توسعه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و در راستای توانمندسازی و ارتقاء بهزیستیِ روانشناختی دانش آموزان، اداره آموزش پرورش ناحیه ۳ در کانون امام خمینی (ره) اقدام به برگزاری جلسات ثابتی در سه شنبه های هر هفته نموده است.
سخنران و مدرس این جلسات محمدرضا مقدسی نماینده هیات مدیره خانه تاب آوری کرمانشاه است.

تاب آوری را بیاموزیم

بزرگ و کوچک دنیا غافلگیر شد …
بحران بدخیم کرونا یکبار دیگر ضرورت توجهات جدی و جهانگیر را به تاب آوری مورد تأکید قرار داد از این دست تهدیدات و مخاطرات غیر قابل پیش بینی فراوان در راه است. دنیا بایستی برای تهدیدات غیر قابل پیش بینی و غیر قابل پیشگیری راه دیگری را بسازد که وقتی تهدیدی غیر قابل پیش بینی باشد صحبت از پیشگیری غیر واقعی و بیحاصل است.
صرف نظر از ابعاد کلان بحران بدخیم کرونا در زمینه های اقتصادی و سیاسی، نگاهی اجمالی خواهیم داشت به سه بٌعد زیستی، روانی، اجتماعی
الف) مقابله با کرونا در زمینه های زیستی با بیولوژیک شامل دستورات و توصیه های متخصصین بهداشت و سلامت است که جای خالی ویروس شناسان در این کارزار اطلاع رسانی شایسته توجه بیشتری است که صد البته حکمیتِ مطلقِ وزرات بهداشت راهگشاست.
صرف از نظرتاب آوری و سلامت شبکه های  تولید و توزیع این اقلام که خود مثنوی هفتاد من است در ایام اضطرار و هنگامه اطلاع رسانی و آشنایی و آموزش با انواع روشهای ضد عفونی، محلول ها و شوینده های مختلف و مواردی از این دست و هم چنین تکنیک های حفاظت فردی و مراقبت از خویش رسانه ای فراگیر و ساده را بکار فرا می خواند.
ب) پیش از این هم البته از در خصوص فضای روانشناختی این بحران در مجله اینترنتی یادداشتی آورده شده که اکنون با کمی بسط و توضیح همان مقوله را پی خواهیم گرفت بحران و فضای روانشناختی آن در پیوستاری از فاجعه سازی و ساده انگاری خود را مطرح میکند در واقع با سه واکنش
 
۱) سهل اندیشی و مبالاتی و بی اهمیت و ناچیز شمردن (آسیب زا، اختلال در عملکرد و نامطلوب)
۲) فاجعه سازی و غلبه ترس و یاس، ناامیدی و استرس واضطراب (آسیب زا، اختلال در عملکرد و نامطلوب)
۳) فضای آگاهی و خردسالاری و مدیریت است که عملکردی بهینه و مورد انتظار را در پی دارد که در واقع فضای مورد تأکید تاب آوری نیز هست.
ج) بخش اجتماعی و از موضوعات مهم آن حمایت از خانواده ی قربانیان، جانباختگان، بازماندگان و بهبود یافتگان است از سویی دیگر اَنگ اجتماعی در کمین است و ممکن است صدمات جدی و غیر قابل جبرانی به ساختار و انسجام اجتماعی وارد شود که انتظار میرود آحاد جامعه به ویژه فعالان مدنی، نخبگان و شخصیت های نافذ این موضوع را در نظر داشته باشد و در خاتمه  نیز حمایت بی دریغ از همه ی عزیزانی که  غم نان دارند و در معیشت دچار مشکل شده اند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا