خانه تاب آوری و آموزش تاب آوری در مدرسه

آموزش تاب آوری در مدرسه: در مورخ چهارم آبانماه سال جاری، کارگاه آموزشی تاب آوری برای تعداد پانزده نفر از معلمین داوطلب همیاران موسسه ساحل بهشتی با همکاری خانه تاب آوری ایرانیان و با تدریس دکتر جواد طلسچی یکتا (مدیر و موسس خانه و باشگاه تاب آوری ایرانیان) برگزار شد.

کارگاه فوق الذکر با موضوع «تاب آوری در مدرسه» و با محوریت سرفصل های ۱- اهمیت تاب آوری در مدرسه ۲- نقش مدارس در ایجاد تاب آوری دانش آموزان ۳- ویژگی های مدرسه تاب آور ۴- ویژگی های دانش آموز تاب آور ۵- پارامترهای اساسی ایجاد مدرسه تاب آور بوده است.

قابل به ذکر است در پایان کارگاه مذکور، برنامه های آموزشیِ آتی موسسه کودکان ساحل بهشتی در حیطه آموزش تاب آوری در فیلدهای تخصصی دیگر برای سایر نهادها و ارگان‌ها اعلام گردید.

باتوجه به حضور تعدادی از اعضاء هیات مدیره موسسه (در دقایق پایانی این کارگاه) در خصوص تاسیس خانه تاب آوری و نیز مدرسه تاب آوری تبادل نظر صورت گرفت و تصمیمات نهایی مصوب گردید.

تاب آوری در محیطی به نام مدرسه

تاب‌آوری نوعی توانایی نجات از بدبختی است. این یک مهارت ضروری برای کنار آمدن با موانع اجتناب ناپذیر در زندگی و یکی از عوامل کلیدی موفقیت است. درس و مدرسه بدبختی نیست اما احساس و رفتار دانش آموزان به اینها مانند واکنش به یک مصیبت است! علاوه بر شرایط دشواری که ممکن است در زندگی شخصی تجربه کنند، ممکن است تحت فشار درسی، تکالیف، قلدری بقیه دانش آموزان و موارد منفی دیگری قرار بگیرند. پس باید به کمک مفهومی به نام تاب آوری در مدرسه به دانش آموزان کمک کرد تا حداقل در مدرسه تجربه و احساس خوبی داشته باشند.

تاب آوری در مدرسه بدین جهت مهم است که به دانش آموزان کمک می کند تا از اثرات روانی فشارها و تجربیات استرس زا در هر موقعیتی جلوگیری کنند. این مفهوم بیانگر داشتن یک مهارت در محیطی به نام مدرسه است. این مهارت به دانش آموز کمک می کند تا بتواند در مدرسه چالش های تحصیلی یا اجتماعی را به شیوه مثبت تفسیر و مدیریت کند. با این کار، فرد به یک دانش آموز تاب آور تبدیل می شود.

شایان ذکر است از جمله مهمترین اهداف خانه تاب آوری ایرانیان، آموزش، پژوهش و فرهنگ سازی تاب آوری در جامعه ایران است.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا