آمار معتادان کشور بر مبنای شیوع شناسی اعتیاد و به نقل از دکتر محسنی بندپی | تعداد معتادان کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۰ و ۲. ۵ میلیون نفر در سال ۹۴ ثبت شده است

اعتیادرییس سازمان بهزیستی گفت: در شیوع‌شناسی اعتیاد سال ۹۰، تعداد معتادان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و در شیوع‌شناسی سال ۹۴، ۲. ۵ میلیون نفر ثبت شد، این در حالی است که برخی معتقد هستند که این آمار حقیقی نبوده و آمار معتادان کشور بیش از این‌ها است.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران به نقل از ایلنا، انوشیروان محسنی‌بندپی در مراسم افتتاحیه طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که امروز در محل باشگاه فرهنگیان برگزار شد، با اشاره به اینکه پیشگیری، استراتژی اصلی سازمان بهزیستی کشور در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی است، اظهار داشت: شناسایی، غربالگری، آموزش، توانمندسازی، مداخلات استاندارد و مبتنی بر شواهد در دستور کار بهزیستی است و درصدد هستیم با انسجام، ساماندهی و حمایت‌های اجتماعی و روانی با تکیه بر هویت انسانی سرمایه‌های اجتماعی را در کشور ارتقاء دهیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر برنامه‌های اجتماع‌محور عوامل محافظ را تقویت و عوامل خطر را کاهش می‌دهند، برنامه‌ریزی کردیم تا با برنامه‌ریزی مشخص نسبت به مهار و کنترل این پدیده ناخوشایند، در جامعه اقدام کنیم.

پس از انقلاب سالیانه ۶ ماه بر میزان امید به زندگی جامعه اضافه شده

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی سالیانه ۶ ماه بر میزان امید به زندگی آحاد جامعه اضافه شده به طوری که در حال حاضر امید به زندگی در کشور به ۷۸ سال رسیده است، گفت: این در حالی است که درخصوص سلامت اجتماعی اقدامات اثربخش و تحول‌آفرینی را انجام نداده‌ایم به طوری که اگر بگیر و ببند‌ها را کنار بگذاریم، هیچ نتیجه شاخصی در این حوزه شاهد نخواهیم بود و نتیجه همین نادیده انگاری‌ها و اقدامات غیرکار‌شناسی باعث افزایش روزافزون اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، اختلالات روحی و روانی و… در کشور شده است.

بندپی در ادامه به اجرای طرح نماد با همکاری وزارت کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش کشور، وزارت رفاه و سازمان بهزیستی کشور در مدارس اشاره کرد و گفت: در این طرح نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان را در مدارس کشور مستقر خواهیم کرد زیرا دانش‌آموزان در سن حساسی بوده و از طرفی انتقال مفاهیم به آن‌ها راحت‌تر از سایر گروه‌های در معرض خطر است.

وی ادامه داد: در این طرح نماد در سه محور شناسایی و غربالگری بهنگام، آموزش و توانمندسازی، مداخلات استاندارد و مبتنی بر شواهد تاکید داریم و آنچه را که در این طرح متصور هستیم و انتظار داریم، انسجام و ساماندهی حمایت‌های اجتماعی و روانی با هویت و کرامت انسانی و ظرفیت‌های جامعه هدف است این در حالی است که تاکنون نتوانسته‌ایم ساختار آموزشی خود را به طور منسجم شکل دهیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با تاکید بر آنکه باید در اجرای طرح‌های مشارکتی به جامعه هدف خود اعتماد کنیم، گفت: چنانچه به جامعه هدف اعتماد کرده و آن‌ها را به میدان بیاوریم، می‌توانیم مشارکت آنان را دریافت کرده و از این طریق سرمایه اجتماعی خود را افزایش دهیم و با افزایش این سرمایه‌های اجتماعی می‌توانیم شاهد نتایج مطلوب در کشور باشیم.

بندپی در ادامه ضمن تاکید بر آنکه اولویت بهزیستی در دولت تدبیر و امید، پیشگیری است گفت: برهمین اساس به منظور تولد ۲۵ تا ۳۰ هزار معلول به طور سالیانه در کشور طرح اجباری کردن مشاوره‌های ژنتیک را به منظور پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و معلولیت‌ها ارائه دادیم و همچنین غربالگری‌های شنوایی و بینایی را نیز توسعه‌ داده‌ایم این در حالی است که اگر در آسیب‌های اجتماعی به همین شکل عمل کنیم می‌توانیم شاهد کاهش آن‌ها در کشور باشیم.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر به دغدغه مسوولان کشور بدل شده است، گفت: امیدوارم در سال‌های آتی با کاهش عوامل خطر و افزایش عوامل محافظت کننده در برنامه زمانی مشخص نسبت به کنترل و مهار آسیب‌ها اقدام کنیم.

در آخرین شیوع شناسی، تعداد معتادان ۲ برابر شده است

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ناراحت نیستیم در حال حاضر ۲. ۵ درصد جامعه معتاد هستند بلکه ناراحتیم که ۹۷. ۵ درصد دیگر جامعه در معرض شدید آسیب بوده و سال به سال به تعداد معتادان کشور اضافه می‌شود. در شیوع‌شناسی اعتیاد سال ۹۰، تعداد معتادان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و در شیوع‌شناسی سال ۹۴، ۲. ۵ میلیون نفر ثبت شد. این در حالی است برخی معتقد هستند که این آمار حقیقی نبوده و آمار معتادان کشور بیش از این‌ها است.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا